Translate

29 Haziran 2014 Pazar

Anahtar Kutusu

 
 
Bulsam, bir sihirli anahtar bulsam,
Açsam göğün mavi kapılarını.
Bir samanyolundan geçip dolaşsam
Yıldızların altın yapılarını!
 
                                                              Y.Z.ORTAÇ
Portmantoyu tamamlayan anahtar kutusu nihayet bitti... Umarım kimse bundan sonra anahtarlarını kaybetmez. Ayakkabılığım da çizilmekten kurtulur.
 
 
 
 


 

"Création Point de Croix" dergisinin Ocak-Şubat 2013 /27.sayısından şemasını aldığım bu anahtar aslında yan yana üç modelden oluşuyordu ama arka arkaya uzun işler yapınca çabuk bitecek bir şey yapmak ve parça kumaşlarımı değerlendirmek istedim.
İşlemek bir şey değil sorun kutuyu boyamaktı. Chakra dan aldığım kutuyu kırık beyaza boyamak bayağı sıkıntılı oldu. Onun için de beş ay kadar bekledi. Ama boyamada emeği geçen Murat ve Onur a ayrıca teşekkür ederim.

Kırık beyaz12 cut  DMC keten üzerine yine DMC iplikle işlendi
 

23 Haziran 2014 Pazartesi

Salıncaktaki Prenses


Aşağıda gördüğünüz salıncaktaki prenses uzaklardaki bir prensese hediye olarak hazırlandı.


Helen le Berre in Esprit Romantique kitabından örneği alınan bu çarpı işi 12 cut kırık beyaz keten üzerine işlendi.İplikleri DMC
Bu kitapta bir örnek için aldığınız iplikleri diğerleri için de kullanabiliyorsunuz. Yani demek istediğim bütün kitapta aynı ipliklerin kullanıldığı çarpı işleri var.


11 Haziran 2014 Çarşamba

Bir gül tutkusu


Gülü kıymetli yapan verilen emekmiş. Gerçekten çok emek vererek açık pembe tonlarda işlenmiş bu güzel güller odaya hoş bir İngiliz kır evi havası veriyor.Resmin yan tarafında gördüğünüz gibi perdeler de güllü:))Lambaların ayakları biraz zayıf oldu ama istediğim gibi bir lamba ayağı bulamadım üstünü başka bir odada kullandığım bu ayaklara da güllü lambalarımı takdırdım.Şimdilik böyle idare ediyoruz. Resimler çok kötü biliyorum ama buraya aktarınca bozuluyorlar.düzeltmek için çok uğraştım ama daha fazla taslakta bekletmek istemedim zaman içinde düzeltebileceğiz sanırım.

*Örnekler Kanaviçe dergisinden 18.sayıdan alındı.Monsieur ve Madame


                    Balodan çıkıp bize geldiler....


De Fil en Aiguille den örneği alınan bu çalışma 12 cut pembe etamin üzerine grinin üç tonu ile işlendi. Ağırlıklı olarak döşemecilikte kullanılan bu tek renkli çalışma tekniğine toile de jouy deniyor. Bu çalışma odamıza romantik ve hoş bir hava kattı.

2 Haziran 2014 Pazartesi

Yıldızlar

Bir yıldızda yaşayan bir çiçeği seviyorsanız,geceleyin yıldızlara bakmak hoştur ve geceleri gökyüzüne bakarsın. Her şeyin çok küçük olduğu gezegenimi gösteremem sana.Belki böylesi daha iyi.Yıldızım senin için herhangi bir yıldız olsun.Böylece gökyüzündeki bütün yıldızlara bakmayı seveceksin...
Küçük Prens-Antoine de Saint Exupery
Üzerine babaannemin şekerliğini koyunca daha bir güzel oldu.


Geçen yaz işlemeye başladığım araya başka şeyler girdiği için yeni yıla yetiştiremediğim örtümü hafta sonu bitirebildim.Örneğini uzun zaman önce bir kitap fuarından aldığım Zweigart' ın kitapçığından aldım.Bu yıldızları işlerken nedense hep aklıma Küçük Prens in yıldızı geldi ve otuz beş sonra kitabı tekrar okudum ve girişe kitaptan bir parça koydum.
Örtü 12 cut keten üzerine işlendi.